Stop met Vragen om Waardering

Stop met Vragen om Waardering

Het is belangrijk dat je partner je waardeert voor de dingen die je doet. Toch kan deze vraag om waardering een obstakel vormen binnen je relatie. Zo maak je jezelf vrij van de verslaving aan erkenning!

Waardering van anderen is goed voor ons zelfbeeld

Wanneer we worden gewaardeerd voor de dingen die we doen voelen we ons goed. Ons geluk wordt vergroot, omdat we voelen dat een ander ons de moeite waard vindt. Je steekt ergens moeite in, en naast dat je trots bent op jezelf, bevestigt iemand anders dat je echt je best hebt gedaan.

Het is fijn wanneer mensen zien wat jij (voor hen) doet. De realiteit is echter dat veel mensen niet zien hoeveel moeite jij ergens in steekt, en ook je subtiele hints niet oppakken. De vraag is in zo’n geval: ga je vragen om waardering, of houd je de eer aan jezelf?

Je geluk wordt afhankelijk van de ander

Je hebt het hele huis opgeruimd en schoongemaakt en je bent ontzettend trots op jezelf. Als dan eindelijk je lief binnenkomt ploft hij op de bank en ziet hij niet eens dat er iets is veranderd.

Geen bewondering, geen compliment, totaal geen waardering voor al dat zware werk dat jij hebt verricht. Hij mag je wel ontzettend dankbaar zijn voor al die moeite die jij steekt in jullie huishouden, maar je krijgt helemaal niets.

Herken je je in de bovenstaande situatie? Als je je rot zou voelen door een dergelijke situatie, dan ben je afhankelijk geraakt van de waardering van de ander. Vraag jezelf eens af, voor wie heb jij het huis precies schoongemaakt?

Was dat omdat jij het zelf zo prettig vindt om in een schone omgeving te leven, of omdat je verwachtte dat hij je in de armen zou vliegen van dankbaarheid?

Leef voor jezelf

Je zou het huis niet schoon moeten maken zodat je partner trots op je kan zijn. Je zou het moeten doen omdat jij het zelf prettig vind, zelfs als niemand anders het zou zien.

Wanneer je constant hunkert naar waardering van je partner zul je jezelf soms in rare bochten moeten wringen om deze waardering te krijgen. Subtiele hints komen in veel gevallen niet aan, en dus komt er een moment waarop de boel escaleert, en jij gaat klagen dat je partner jou ‘nooit waardeert’.

Dit soort discussies brengt over het algemeen juist minder harmonie in je relatie, terwijl je op zoek bent naar het tegenovergestelde.

En hoewel het natuurlijk fijn is als je partner je regelmatig wat waardering geeft, is het belangrijk dat je hier niet afhankelijk van bent. Laat je geluk of je eigenwaarde niet afhangen van de goedkeuring van de ander. Leef voor jezelf, en waardeer je eigen inspanningen.

Word een vrije en prettige partner

Wanneer je je losbreekt van de drang naar waardering van je partner, zul jij op jouw beurt een betere partner worden. Minder gezeur, minder gekibbel en daardoor leuker om mee te leven. Misschien zal je partner je juist meer waardering geven als je er niet zo afhankelijk van bent.

Maar misschien verandert er helemaal niets. In dat geval heb jij jezelf in ieder geval bevrijd van een onnodige belemmering in je leven. Wacht niet op waardering of goedkeuring van de ander, laat je geluk niet van je partner afhangen. Leef voor jezelf, en geef jezelf de waardering die je nodig hebt.

Meer tips voor een geweldige relatie?

Merk je dat je verslaafd bent aan de erkenning en waardering van je partner? Dan is het onderstaande boek iets voor jou. Ontdek hoe deze verslaving voortkomt uit een gevoel van zelf-afwijzing, en leer hoe je deze gevoelens kunt veranderen in gevoelens van acceptatie en liefde voor jezelf.

Verslaafd aan liefde
Verslaafd aan liefde
Jan Geurtz

TextAd

Gerelateerd
Complimenten Tips

14  Reacties op Stop met Vragen om Waardering

  1. A3@  12-04-2010 om 13:16

    doet me meer aan mijn relatie met mijn manager denken, en ook daar is jouw tip op toe te passen, dank!

  2. Viev  12-04-2010 om 21:30

    Een heel goed artikel.

  3. 28  13-04-2010 om 07:17

    Dit heb ik nou net even nodig.

    Bedankt!

  4. Aad  13-04-2010 om 13:31

    Zo herkenbaar en zo moeilijk om er vanaf te komen. Ook ik leef(de) hiernaar. Probeer me zelf vaak eraan te herinneren dat je een eigen leven hebt en dat ik de enige ben die er verantwoordelijk voor is en die zaken kan veranderen als dat nodig is.

  5. Ligr  19-04-2010 om 09:11

    Maar hebben we nu niet meer dat schouder klopje nodig?? Vindt ik toch een gemis op den duur. Maar goed ik ga proberen om ook zo te denken en te handelen, wie weet.

  6. Tiny  19-04-2010 om 17:19

    Ha Jelle, dank voor deze reminder: net als 28 kon ik die vandaag goed gebruiken. En morgen waarschijnlijk ook nog wel ;-)

  7. Martijn Meima  04-10-2010 om 13:01

    Hier sta ik echt 100% achter. Ook in zakelijke relaties zie ik hierdoor mensen vaak opbranden.
    Ik zou willen toevoegen dat mensen in zo’n geval eens onderzoeken of ze zichzelf wel genoeg waarderen. Vaak ontbreekt het daar ook aan. Dan kun je in het vervolg jezelf gewoon wat vaker een schouderklopje geven.
    Ik kan je vertellen dat dat echt heel goed werkt. Je wordt er een blij en gelukkig mens van.

  8. Anna  04-10-2010 om 16:25

    Ik ben net lid geworden van dit magazine, en gelijk zo’n artikel! Herkenning, herkenning, herkenning… en zoals met elke verslaving is het moeilijk om er vanaf te komen.
    Dankjewel voor dit artikel.

  9. lia  05-10-2010 om 21:47

    werk aan je zelfwaardering, en denk dan goede wijn behoeft geen krans !!!

  10. Anja Luchies  16-11-2010 om 18:09

    Ik denk dat het ook belangrijk is dat je de (in jouw ogen) tekortkomingen van de ander accepteert en niet probeert te veranderen. Dit zal niet (blijven) werken.
    Geplaatst door een getrouwde vrouw die al meer dan 32 jaar geregeld tegen de muur praat en in die jaren hooguit 5 bossen bloemen van manlief heeft ontvangen en het heerlijk vindt om de hele avond zwijgend, lekker naast elkaar, op de bank te zitten:-)

  11. Anna  10-03-2011 om 22:07

    Waardeering hoeft niet, maar het is wel prettig. Ja, ik vind het fijn om in een schoon huis te zitten, het daar gezellig te maken. Maar (en ik heb net het stukje over minimalisme gelezen ;) ) Als ik daar 0 respect en waardering voor krijg (zijn brood smeren, zijn kleding wassen)knaagt het soms stiekem wel een beetje: Is HIJ nog wel essentieel in mijn huis…

  12. Diana  29-03-2011 om 09:16

    Lijkt me een prima aandachtspunt voor vandaag. Maar net wat Anne schrijft, best wel lastig soms.

  13. Diana  29-03-2011 om 09:21

    Oja, goede dingen waren toch altijd lastig, Jelle? Ook een geweldig artikel trouwens :) http://www.sochicken.nl/leven/waarom-alle-goede-dingen-moeite-kosten.html

  14. Kelly  18-01-2012 om 09:47

    Wie goed doet, goed ontmoet. Dus soms begint het ook bij waardering geven bij een ander.

Reageer op ‘Stop met Vragen om Waardering’